1) Rabbânî Genç

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 24 Kasım 2013 Pazar günü yapılan Şehzadebaşı Camii Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Kur’an-ı Kerim, Ümmeti Muhammed’in yolunu aydınlatan kılavuz niteliğindedir. Eğer Ümmet’in maksadı doğru yola ulaşmaksa gerçek kılavuzundan yararlanmalıdır. Bu, Ümmeti Muhammed’in sadece nüfus kâğıdında yazılı bir dine sahip olmadığını gösterir. Dinleri ellerinde, gözlerinde ve yüreklerinde yazılıdır.

 

  • Ümmeti Muhammed dersi kıyamete kadar sürecek olan Uhud Savaşı’nın mücahitleridir. Bu zamanın Ebubekir’i; “Kimse yoksa ben varım, davamın lideri ölmüşse davam ayakta!” diyebilen; yılmadan, usanmadan, prangalara takılmadan, yalnız kalmayı göze alabilen Rabbani gençtir.

 

  • Namazın ayrıntısını vermeyen Kur’an-ı Kerim, namaz kıldıracak mü’min neslin ayrıntısını vermektedir. Bu nedenle bugün ve yarın bütün vakıflar, dernekler, camiler Allah ve Resûlullah sallallahu aleyhi ve selleme sevdalı ve O’nun davasını yaşatacak gençler yetiştirmekle mükelleftirler.

 

  • Gün, Ebubekir radıyallahu anh gibi teslimiyeti ispat günüdür. Teslimiyetin ispatı sayesinde Rabbani olma yolunda yürüme günüdür.

 

  • Mü’minlerin ümidi Rabbani gençtir. Rabbani genç ise hafız veya âlim olmak demek değil Rabbine teslim olmak demektir. Ebubekir radıyallahu anh da böyle yapmıştı.

İlgili Videolar