181) Sebat Eden Kazanacak

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 23 Eylül 2012 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • İmtihan, yaratılan ilk insanla birlikte ortaya çıkmış ve kıyamete kadar tüm insanların yaşayacağı bir mefhumdur. Önceki milletlerin başına gelen imtihanlar bugün, isim değiştirerek varlığını devam ettirmektedir. Kur’an’ın pek çok ayetinde öncekilere ait bilgiler veriliyor olması, bir mü’minin bu bilgilerden yol azığı hazırlayarak ahireti kazanması içindir.

 

  • Kadere rızası olan bir mü’min, önündeki insan topluluğunun sayısına itibar etmez. O, cihadını Allah rızası için yapar ve yaptığının karşılığını da yalnız Allah’tan bekler. Allah için yaşayan mü’min de, yüzde yüz fedakârlığa hazır olmalıdır.

 

  • İnsanoğlunun nefsinde dizginlenmesi gereken şehvetler vardır. Şehvet ise; sadece bir kadın ve bir erkeğin arasındaki cinsi çekim demek değildir. Bu şehvetler; kadın, evlat, altın, gümüş, hayvan ve ekinler gibi istekler olup insanın etrafında dönmektedir. Şehvetlerin tamamen ortadan kaldırılması mümkün değilse de kâmil bir iman, sabır ve cihat ile bu şehvetler kontrol altına alınabilir.

 

  • Büyük bir gaye için yaratılmış bir insan; önüne sunulan küçük hedeflere kilitlenmeyeceği gibi engeller koyup kendi büyük hedefini engelleyecek, moral kıracak küçük düşünen insanlardan da uzak durmalıdır.

 

  • Allah kulunu çeşitli imtihanlarla sınar. Bugüne kadar insanlığın karşılaşmış olduğu en büyük sorunlar; kadın, evlat ve mal konusundan olmuştur. Kula düşen, bu imtihanlar karşısında yılmadan sabır ve sebat göstermektedir.

 

  • Cenneti arzulayan mü’min, şu iki korkuyu bünyesinde barındırmamalıdır. Bunlar; ecel korkusu ve azınlık olma korkusudur.

İlgili Videolar