185) Mü’min Kalitesi

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 4 Kasım 2012 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • İslam, hiçbir alanı boş bırakmamıştır. Bir Müslüman’ın ibadetinden aile yaşantısına, temizliğinden nezaket kurallarına kadar her şeyi İslam şekillendirmiştir.

 

  • Mü’minin kalitesi “lütfen” kelimesinden ibaret değildir. Kaliteli mü’min olmak; Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemi ve ashabını örnek almakla mümkündür.

 

  • Mü’min; Allah’ın kural koyduğu, Resûlullah aleyhisselamın hocalık yaptığı ve sahabenin asistanlık ettiği okulda okumaktadır. Talebenin kalitesi de Şeriat’a uygun bir hayat yaşaması ve Resûlullah aleyhiselamı modellemesiyle mümkündür.

 

  • Tebliğ, sadece konuşarak yapılan bir cihat çeşidi değildir. Bilakis tebliğ, ihlâsla yapılan kaliteli bir işin uygulayıcısı olarak kalplere tesir etmenin en güçlü yoludur. Mü’min, mü’minliğinin gereği olarak kaliteli yaşar ve her kalite insanı İslam’a çeker.

 

  • İnsanın, imtihan için gönderildiği bu dünyada kendisine verilen nimetlerden birisi de yuva kurma, aile olma nimetidir. Her nimet gibi bu nimet de beraberinde külfeti getirir. Kaliteyi yakalamış bir mü’min, ailesi Müslüman olamasa bile onlara sırf Allah rızası için iyi muamele eder ve onların rızasını kazanır.

İlgili Videolar