202) İsmail’in Bebekliği

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 3 Mart 2013 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Allah, yaratmış olduğu kullarını imtihan edecektir ve bu imtihanlar da zafiyetlerin olduğu alanlarda zuhur edecektir. İşte buralar kırılma noktalarıdır. Bu noktada sabır gösteren imtihanı kazanır.

 

  • Allah’ın her işi bir hikmet üzeredir. Sınırlı bir akıl ile yaratılmış insanoğlu ise her şeyi anlayacak yapıya sahip değildir. Allah bir olayı meydana getirdiğinde insanlar “hayır” veya “şer” diye niteler fakat işin aslını sadece Allah bilir. Bilinmelidir ki Allah Teâlâ’nın olaylar ardına sakladığı pekçok hikmet, gerçekleşmesi planlanan büyük projeye hizmet etmektedir. Önemli olan, Allah’ın planında nerede bulunulduğudur.

 

  • Allah’a adayan anneler, adanmışlığı olan hür yürekli gençler ve itaatini canı gönülden yerine getiren İbrahim aleyhisselamdan Allah razı olmuş ve cennetine almıştır(inşallah). Aynı cennete talip olmak isteyenler aynı imtihanlara göğüs gerebilmelidir. Ümmeti Muhammed olarak ‘’adanmışlık’’ cennet anahtarıdır.

 

  • Toplum ne zaman bozulup Nemrutlar ortaya çıkarsa işte o zaman Allah İbrahimlerini gönderir. Bugün medya veya herhangi bir yolla Müslümanları ateşe atmaya çalışsalar da Allah bu Ümmet’in içinden İbrahimleri çıkarır, ateşi gül bahçesine çevirir. Yeter ki yüreklerde ateşi söndürecek İbrahimî iman bulunsun.

 

  • Hacer annemizin o zorlu arayışındaki koşuşu, kıyamete kadar bütün Müslümanların Hac ibadetinin kabulü için gerekli olan esaslardan kılınmıştır. Bu da gösteriyor ki sa’y, Allah Teâlâ’nın Hacer validemize vefasının göstergesidir. Böyle bir vefa örneği sunan Allah’ın kulları olarak vefalı bir kul olunmalıdır. Gerçek vefa da, Rabbe karşı gösterilen vefada saklıdır.

İlgili Videolar