10) Huzur Programı

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 22 Aralık 2014 Pazartesi günü yapılan Ankara Hacı Bayram Veli Camii Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Ümmeti Muhammed bu dünyada dertleriyle yaşamaktadır ve Allah Teâlâ kuluna taşıyacağı kadar sıkıntı yüklemiştir. Kul, kapasitesi dâhilinde sorumluluk taşır. Dertsiz mü’min olmaz şuuruyla hareket eden, dertlerinin altında ezilmeyip kulluk seviyesini yakalamış olur.

 

  • Allah Teâlâ’nın bir düzeni vardır ve bu düzeni bozmak ya da değiştirmek bir suç olarak addedilmektedir. Uykuyla oynamak da hilkati –düzeni- bozmak anlamına gelmektedir. Bu sebeple, güneşle ayarlı dünya düzeninin aksine hareket edilmeyerek düzen içerisinde olunan yer korumalıdır.

 

  • Dünya modernleştikçe insanoğlunun stresi daha çok artmaktadır. Modern dünyanın hızına kapılan insanoğlu çözümü ancak uzmanlara koşmakta bulabilmektedir. Gerçek huzur ise; Allah’ın yarattığı fıtrata uygun yaşamaktan geçmektedir.

 

  • Ümmeti Muhammed’in her bir ferdi önce kendi dünyasını daha sonra da Ümmet’in dünyasını imara memurdur. Bu imara da ilk olarak uykuyla başlanmalıdır zira ashabı kiram da böyle yapmıştır. Bu sebeple yemek gibi uykuyu etkileyen faktörlere de dikkat edilmelidir çünkü mü’min, düzende yerini bilen ve ona göre hareket etmeye özen gösteren imar görevlisidir.

 

  • Büyük düşünüp büyük iş yapanlar, yarınlar için hedef belirleyenler; gece ile gündüzü ayırt etmiş kimselerdir.

İlgili Videolar