8) Biberde Bile Lezzet Var

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 13 Mayıs 2007 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Ebedi cennet hedefi olan Müslüman’ın her anı, kazanca çevirebildiği kadar fırsattır. “Hataya istiğfar eder kazanır, sıkıntıya sabreder kazanır, nimete şükreder yine kazanır.” düsturu ile Allah’ın rızasını kazanmak için yaşamaktadır.

 

  • Kişi imanı doğrultusunda sıkıntılara hazır olmalıdır. Tırmandığı dağ yükseldikçe daha fazla terleyeceğini bildiği gibi, imanı kuvvetlendikçe de imtihanlarının ağırlaşacağını bilmelidir. “Bu Rabbimden geldi.” diyerek Rabbinden razı olan mü’min, Rabbinin de razı olacağı bir şuurla hareket etmektedir.

 

  • Kulu kul yapan imtihanı başarı ile sonuçlandırmaktır. İbrahim ateşe atıldığı için İbrahim’dir, İsmail bıçağın altına razı olduğu için İsmail’dir, Yusuf kuyuya atıldığı için Yusuf’tur. Peygamberler bile bu denli ağır imtihanlara tabi tutulmuşken onları örnek aldığını söyleyen Müslümanların dertsiz ve tasasız bir hayatla cenneti hedeflemeleri mümkün değildir.

 

  • Müslüman, derdi ile beslenebilen insandır. Adeta acı olan bir biberden lezzet aldığı gibi, dertlerinden de lezzet alabilmelidir. Çünkü dertler sonu olmayan bir diyara gidebilmek için geçilmesi gereken barikatlardır.

 

  • Müslüman dert istemeyeceği gibi başına gelen dertlerde de isyan yolunu tutmaz. Derdinin farkında olarak onu ebedi hayatına vesile kılar. Sıkıntılara karşı sabır zırhını kuşanarak teyakkuzda olan mü’min, Rabbinin yardımıyla kurtuluş yolundadır.

İlgili Videolar