199) Sosyal İmtihan

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 10 Şubat 2013 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Kulluğun kalitesi, imtihanlar karşısında gösterilen reflekste gizlidir. Bütün zamanların mutlaka bir imtihanı vardır ve Allah, tüm imtihanlarında mutlak adalet sahibidir. Allah, bu imtihanlar karşısında kimin daha güzel iş yapabileceğini görmeyi murat etmiştir.

 

  • Allah’ın yarattığı en şerli gözükende bile muhakkak ki bir hayır vardır. Bu sebeple önemli olan hayrın peşinde koşup hayır arayışı içerisinde yaşamaktır.

 

  • Bir nimetin eksi yönlerinin bulunması, o nimetin yok sayılması anlamına gelmemektedir. Asıl olan bir nimetin artı ve eksi yönlerini belirleyip artılarını alıp eksilerini bırakarak cihad edebilmektir. Bu sebeple teknoloji kullanıma göre ya nimettir ya da nikmettir. Nimete dönüştürebilmek, imtihan olduğunu idrak edip cihat sahası olarak görmekle mümkündür.

 

  • Nimetler, Kur’an kılavuzuna göre kullanıldığında artıları fark edilip şeytanın ağına düşülmez. Mü’min genç kız da nimetlerden bir nimet olan sosyal medyayı İslami doğrultuda kullanabilir. Önemli olan ateşin yakmasından kaçınılıp ısınmanın sağlandığı gibi teknolojiden zarar görmeden istifade edebilmektir.

 

  • Her eşyanın bir kullanım kılavuzu olduğu gibi teknolojinin de Kur’an, Sünnet ve Fukaha kaynaklı bir kullanım kılavuzu olmalıdır. Böylece teknolojinin mü’min kimliğini öldürmesine engel olunmuş olunur. Bu sebeple sosyal medya fıkhı oluşturularak bu doğrultuda teknoloji nimetinden yararlanmak gerekmektedir.

İlgili Videolar