242) Yeminli Asırdayız

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 2014 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Namaz kılarak yalan söylememe şuuruna sahip olan Müslüman “Asr Suresi” testinden geçebilen Müslüman’dır. Büyütülen çocuklar, vakıflara eğitilmek için alınan gençler “Asr Suresi” standartlarında yetiştirildiği zaman, İslami bir hayata yürüyebiliyor demektir.

 

  • Müslüman, Allah’ın yemin ettiği zamanın şahitleri olarak dirileceğini unutmayıp güneşe endeksli bir ömür yaşamalıdır. Allah’ın zaman üzerine yemin etmesi; insan için zamanın kıymetli olduğunun göstergesidir. Bu sebeple zaman, insanın namusu mesabesinde görebileceği değerlerdendir.

 

  • Mü’min, karakteri ile farklıdır. İslam da insana karakter ve şekil vererek cennete ulaştıran bir dindir. Bu karakterin rengi “iman, salih amel, hakkı ve sabrı tavsiye etmek” ile örgütlenerek kazanılabilir. Müslüman ne kadar bu vasıflara sahip ise, o kadar İslam’ın rengini taşıyabiliyor demektir. Bu karakterin anahtarı ise Asr Suresi’dir.

 

  • Herkes dininin görevlisidir. Eğitimi okula, dini camiye hapsetmek zihniyetine sahip olmak; cennet karakterli Müslüman olmak için daha çok yol kat etmek gerektiğini gösterir.

 

  • Mü’minin şeytanın tuzaklarına karşı uyanık olması, Allah’ın cennete girme şartları olarak koyduğu kurallardan biridir.

İlgili Videolar