247) İşte İslam

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 5 Nisan 2015 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Cihad, namaz, oruç; tek başına bütün değil bütün olan İslam’ın parçaları konumundadır. Masanın tek tarafından tutulamadığı gibi İslam da bu parçaların birinden ibaret olarak görülemez. Ancak bu parçalardan biri dahi eksik olsa İslam’ın bütünlüğü bozulmuş olur. Bu bütünlüğü koruyabilmek için de İslam’ı Allah’ın indirdiği gibi yaşamak gerekmektedir.

 

  • İslam, ashabı kiramın üstün gayretleriyle nesilden nesile aktarılmıştır. Bugünkü nesil de bir sonraki nesil ile arasında köprü görevini görmektedir. Hiçbir kimse kendi menfaatleri için gelecek nesle parçalanmış bir İslam bırakmamalıdır. Bu yüzden bir sonraki nesle İslam’ın olduğu gibi aktarılması, bu nesil üzerine borçtur.

 

  • Müslümanlar dışarıdan gelen taarruzları kolayca fark edebilirler ancak içeriden gelen bir taarruzu anlamakta zorlanabilirler. Bu taarruzlara karşı Müslümanların tıpkı vatanının emniyeti için nöbet tutan asker gibi İslam’a zarar gelmesin diye daima teyakkuzda ve ribatta olmaları gerekir.

 

  • İslam, Müslümanların hataları üzerinden değerlendirilemez çünkü Müslüman insandır ve insan da hata yapmaya müsait bir yapıda yaratılmıştır. Âlim ya da hoca olmak da hata yapmaya engel değildir ve onların hataları İslam’a mâl edilmemelidir. Ancak İslamiyet, insanlar üzerinden izlenen bir din olduğu için Müslüman bir iş yapmadan önce yaptığı işin bütün Müslümanlara mâl olabileceğini de düşünerek davranmalıdır.

 

  • İslam, Müslümanların üzerinde rahatça konuşulabildiği, şahıslar üzerinden yıpratılabilen ve Allah’ın koyduğu kuralların çiğnendiği bir din haline getirilemeyecektir. Çünkü Allah İslam’ı koruyacağını vaat etmiştir. Bu koruma da cihazlarla değil insanların gayretleriyle gerçekleşecektir.

 

  • Müslüman, kendi grubuna adam toplayan değil Ümmeti Muhammed çoğalsın diye mücahede eden adamın adıdır. Önemli olan vakıflardaki üye sayısının artışına bakmaksızın sabah namazına gelen sayıda artışın sağlanabilmesidir.
  • Bilgisayar, tek bir parçasıyla değil bütün olarak kullanılabilen bir araçtır. Klavyesi olmadan onunla bir şey yapılamayacağı gibi Sünnet’in yok sayılıp sadece Kur’an ile yaşanmaya çalışılan din de İslam’ı yansıtmaz. İslam bütün olarak görülmesi ve yaşanması gereken bir dindir.

 

  • Ümmeti Muhammed, cami ümmetidir. Namaz için camileri doldurduğu gibi yürekleri namaz aşkıyla doldurabilecek heyecana sahip olmalıdır.

İlgili Videolar