5) Allah Bize Yeter

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 22 Aralık 2013 Pazar günü yapılan Şehzadebaşı Camii Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Resûlullah aleyhisselamı namaz, oruç ve hacda örnek alındığı gibi hayatın bunalttığı anlarda da tam anlamıyla yolundan gidilip örnek alınmaktadır. Ümmet’inden olmayı ispatlayan amel sıkıntılar üst üste geldiğinde, düşman saldırdığında, çocukların anne babalarını dinlemeyip hayat bir çıkmaza sürüklendiğinde “Rabbim! Sen benden razı ol, benim bir derdim yok.” diyebilmektir.

 

  • Allah Kur’an-ı Kerimde ona tam bir tevekkülle dayanan kulları için ateşi bile selim bir hâle getirdiğini haber vererek kıyamete kadar gelecek tüm insanlığa Allah’a tam tevekkül edenin kazanacağı mesajını vermektedir.

 

  • Kul, başına gelen musibetlere çözüm ararken Allah’ın gönderdiği sebeplere başvurur. Ancak çözümün sebeplerde değil sebepleri yaratan Rabbinde olduğunu bilir.

 

  • Allah’ın örnek verdiği Musa, Eyyûb, İbrahim aleyhimusselam gibi peygamberlerin gözlükleriyle hayata bakan kul; eziyeti mutluluk, yalnızlığı Allah ile beraber olmak, sıkıntıları da Allah’a yakınlaşma vesilesi olarak görür.

 

  • Her zamanın imtihanı farklıdır. Bugünün imtihanı; rızık endişesi, gelecek korkusu, diploma endişesidir. Bu endişeler karşısında Musa aleyhisselama tek başına Firavun’un ordusu karşısında yeten Allah, elbette mü’min kuluna da yetecektir. Bu Allah’ın vaadidir. Yeter ki kul samimi ve ihlâslı olup gevşeklik göstermeden “Allah bana yeter.” diyebilsin.

 

  • Teslimiyet, sadece sıkıntılı anlarda değil keyifli anlarda da Allah’ı hatırlayabilmek; her an Allah ile beraber olabilmektir.

İlgili Videolar