56) Haklar Dosyası

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 16 Kasım 2008 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Müslüman’ın Allah’ın rızası için yaptığı ibadetlerini, kul hakkı adeta bir kanser gibi yer bitirir. Bu yüzden Müslüman namaz ibadetini gündemine aldığı kadar kul hakkını da gündeminde tutarak hassas davranması gerekmektedir.

 

  • Kul hakkı sadece maddi şekliyle değil insanı eliyle, diliyle, sözüyle rahatsız eden her şekliyle incelenmelidir. Unutulmamalıdır ki, Müslüman’ın malına verilen zarar, onuruna verilen zarardan daha fazla değildir.

 

  • Para ve malın geçerli olmadığı kıyamet gününde, kişi helalleşeceği kimselere önce sevaplarından verecektir. Şayet hesabını yine ödeyemezse onun günahlarını üstlenecektir. Bu nedenle helalleşmeyi erteleyen her Müslüman, işlemediği günahlar sebebiyle, cehenneme girme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu sebeple gerçek bir iflas yaşamak istemeyenin bu dünyada hesabını vermesi gerekmektedir.

 

  • Münafık ve borçluların namazını kılmayan bir Peygamberin Ümmeti, borçlanmamak diye bir prensibe sahip olmalıdır.

 

  • Kulun kul ile sınanması, bu dünya imtihanının bir gerçeğidir. Bunun bir getirisi olarak da Müslüman’ın, insanlarla iletişimde olduğu her alanda “kul hakkı” tehlikesinden korunması gerekir.

İlgili Videolar