5) Güzel Müslüman

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 17 Kasım 2014 Pazartesi günü yapılan Ankara Hacı Bayram Veli Camii Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Ashabı kiram, Allah’ın razı olduğu bir nesildir. Müslümanlar da Allah’ın rızasını kazanmak istedikleri için onların hayatları örnek alınmalıdır.

 

  • Bir şeyin iyi veya kötü, güzel veya çirkin olduğunu nass belirler. Bir konu nass ile sabit olduktan sonra da Müslümanların o konu hakkında görüş beyan etme hakları yoktur. Kula düşen nassa teslim olup onu hayata geçirmeye çalışmaktır.

 

  • Her insanın sınırlı bir kapasitesi ve sınırlı bir vakti vardır. Sınırlı bir zihne sınırsız bilgiler doldurulamayacağı gibi sınırlı olan bir vakitte de sınırsız işler yapılamaz. Güzel bir Müslüman olmayı hedeflemiş her kul, zihnini gereksiz bilgilerle doldurmak yerine ahiretine ve dünyasına faydalı bilgileri almalıdır.

 

  • Ümmeti Muhammed, kıyamete kadar “insanlık içinden çıkarılmış en hayırlı Ümmet” olması sebebiyle, kendisini ve insanlığı düzeltmekle yükümlüdür. Herkesin hatasını ayıplayan, hataları sebebiyle insanları yok sayan bir kimlik, mü’min kimliği değildir. Mü’min Ümmeti Muhammed’den sorumlu olduğunun şuuruyla yaşamalıdır.

 

  • Müslüman’ın her eylemi İslam’a mâl olmaktadır çünkü İslam, insanların üzerinden izlenen bir dindir. Bu sebeple Müslüman, İslam’ı temsil eden bir Allah’ın eri olduğunu bilmelidir. Bu sebeple İslam’ın izzetine uygun hareket etmelidir.

İlgili Videolar