61) Teminatımızın Yüzde Ellisi

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 28 Aralık 2008 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

 AÇIKLAMA
  • Kalp kırmayı “Kâbe’yi yıkmak” gibi kötü gören İslam dini, kaba bir sözün tüm sevapları sileceği gibi tatlı bir sözün de cennet sebebi olabileceğini belirtir. Ahirette, söylenen kelimelerle yapılan amellerin hesabı verilmek zorunda kalınacaktır. Güzel söz ve yumuşak üslup Müslüman’a emredilmiştir.

 

  • Kur’an-ı Kerim kötü söz kullanmayı “fasıklık” olarak nitelendiriyor. Müslüman’ın dil terbiyesi olmalıdır. Argo ve şahsiyet zedeleyici kelimeler kullanmamalıdır.

 

  • Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem zina etmeme ve dili korumayı cennet teminatı olarak göstermiştir. Müslüman zinadan kaçındığı kadar dili korumaya da hassasiyet göstermelidir. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem cennet teminatını şu iki hususa dikkat edene veriyor: “İki bacağı ve iki dudağı arasındaki uzvuna sahip çıkan.”

 

  • Tevhitle mühürlenen Kur’an kokan Müslüman ağızlar gıybet, nemime, dedikodu vb. dil belalarından sakınmalıdır. İslam’ı temsil eden âlimlere takılmak maksadı ile üslupsuz ve esprili bir ağızla hitapta bulunup fırkalaşmaya sebep olunmak ise Müslüman’ın karakteri değildir.

 

  • Müslüman teslimiyet göstererek İslam dininin en güzel temsilcisi konumundadır. Dil terbiyesi Müslüman’ın kalitesini gösterdiği için mü’min, dilini dikkatli kullanmalıdır. Onun kalitesi İslam’a bakışı belirleyecek olan unsurlardandır.

İlgili Videolar