88- Zamanının Sahabisi Ol

« »

6171defa izlendi

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 22 Kasım 2009 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • İslam tarihinin ilk gariplik dönemi; ashabı kiramın dönemidir. İslam için mücadele etmiş, yalnız kalmış ve dışlanmışlardır. Ancak ‘’İslam garip başladı, garip bitecektir. Ne mutlu gariplere…’’ hadis-i şerifinden yola çıkarak “gariplik” yalnız ashaba ait değil kıyamete kadar mücadele edip garipliği göze alan herkesin hedefinde olmalıdır. Ahir zamanın garipleri ise kimsenin olmadığı yerde davayı üstlenip “Kimse yoksa ben varım.” diyebilenlerdir.

 

  • Ashabı kiram münferitten oluşmuş bir kavram değildir. Sahabeyi ashap yapan şey, her birinin bireysel meziyetleriyle bu sancağın altında toplanmış olmalarıdır. Ümmet olmak bunu gerektirmektedir.

 

  • Şeytan her hayra mani olmaya çalıştığı gibi “Zamanın Sahabesi” olmaya çalışana da mani olmak isteyecektir. “Peygamber öldü, sen nasıl sahabe olabilirsin?” diyerek vesvese vermekten uzak kalmayacaktır. Hâlbuki bu apaçık bir tuzaktır. Peygamber öldü ama Kur’an ve Sünnet buradadır, kıyamete kadar da ilk günkü canlılığıyla yaşamaya devam edecektir.

 

  • Ahir zamanın çetinliğine karşılık Peygamber müjdesi; “Ahir zamanda ashaplaşarak imtihanı için çalışıp gayret eden elli sahabeye bedel olacaktır.”

 

  • Geçmişin karanlık olması geleceğin aydınlık olmasına mani değildir. Böyle yanlış düşünceye kapılanların Ömer radıyallahu anhın Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemi öldürmeye giderken iman ettiğini unutmamalıdır.

 

  • Sahabeler her şeyden önce insandılar. Ne olağanüstü yeteneklerle yaratıldılar ne de hata yapmadan yaşadılar. Onları kıymetli kılan birbirilerini hoşgörü ve kabiliyetleriyle tamamlamaları ve hatalarında ısrar etmemeleridir.

 

  • Ashabı kiramı kıymetli yapan en önemli özellikleri; sorgulamadan her an hazır olarak eşsiz gayret ve teslimiyetle üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleridir.

İlgili Videolar