163) Adamlık Zirvesi

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 2012 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Mü’minler kendi kulvarlarında bitiş çizgisine ulaşabilmek için kulluk yarışındadırlar. Bugün ashabı kirama “sahabelik makamı” olarak ulaşmak imkânsızdır ama onları kullukta yakalamak ve geçmek mümkündür. Unutulmamalıdır ki; Ebubekirlik kapısı kıyamete kadar Allah’ın herkese açık bıraktığı bir kapıdır.

 

  • Allah ile Resûlü’ne tereddütsüzce tabii olmak, bu uğurda bedel ödemeye hazır olmak, gerektiğinde canından vazgeçebilmek, işi bitiren değil “iş bitirici adam” olmak Ebubekir radıyallahu anhın ulaştığı adamlık zirvesinin basamaklarıdır. Adamlık zirvesine ulaşmak isteyen bu basamaklardan çıkmak zorundadır.

 

  • Ashabı kiram; Resûlullah aleyhisselama ve Medine’ye canlarını feda edecek kadar bağlı oldukları halde İslam’ı kıtalara ulaştırabilmek için her şeylerini feda ederek dünyanın dört bir yanına yayılmışlardır. Sünnet’in izinden gitmeye çalışan Ümmeti Muhammed’in her bir ferdi de Yesribleri Medineleştirmek adına Medinelerini arkalarında bırakacak fedakârlığı gösterebilmelidir. Böylece İslam, yeniden tüm dünyaya yayılıp hâkim olacaktır.

 

  • İsimlere takılı kalmak karakter eğitimini zorlaştırır. Karakter eğitimi de adamlığın zirvesinde duran Ebubekir radıyallahu anhın üzerinden yapılmalıdır. Bu adamlık, Peygamber aleyhisselam vefat ettiğinde her şeyden önce O’nun emanet bıraktığı davasına sahip çıkacak bir şuurla yakalanabilecek bir seviyedir.

 

  • Denenmiş bir şeyi denemek vakit kaybıdır. Müslümanların örnek alabileceği en ideal şahsiyetler Allah’ın Kur’an’da “Razı oldum.” dediği ashabı kiramdır. Bu sebeple yeni yollar keşfetmeye çalışılmayıp asıl hedefe ulaştıran dosdoğru yoldan gidilmelidir.

 

  • Ebubekirlik; Ümmet’i dert edinmek, bu uğurda bedel ödemeye hazır olmak ve duygusallığa kapılmayıp basiretli davranarak zamanın gereğini yapabilmektir. İslam, ashabı kiramın eliyle devlet haline gelip bugünlere ulaştığı gibi bugünkü nesiller de onlar gibi olup İslam’ı yarınlara taşımalıdır.

 

  • Ebubekirlik; Resûlullah aleyhisselam vefat ettiğinde “Eğer Muhammed’e kulluk ediyorsanız Muhammed ölmüştür. Eğer Allah’a kulluk ediyorsanız Allah ‘Hayyum’ ve ‘Kayyum’dur.” diyerek acısını yüreğine gömüp Ümmet’i başsız bırakmayarak başa geçebilecek kişi olmaktır.

 

  • Ashabı kiram, senelerce medrese eğitimi almış veya hafızlık yapmış kişiler değildi. Ancak İslam uğruna yaptıkları fedakârlıklar sayesinde razı olunan nesil olmaya hak kazandılar. Bu özellikleriyle sonraki nesillere; önemli olanın âlim olmak değil İslam’ı dert edinip İslam adına yaşamak olduğu gerçeğini göstermiş ve örnek nesil olmuşlardır.

İlgili Videolar