204) Böyle Bir Ümmetiz

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 7 Mart 2013 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Mü’min ve kâfir Allah’ın Şeriat’ıyla birbirlerinden kesin bir çizgiyle ayrılmışlardır. Bu farkın en bariz örneği; Müslüman’ın hayata bakışı ve onu yorumlayışıyla olayları kâfirlerden daha farklı anlamlandırmasıdır.

 

  • Mü’min her şeyiyle Allah’a teslim olmuştur ve her şeyin sahibinin Allah olduğunu bilir. Böyle bir şuurla hayata bakan mü’min, ellerini ayaklarını bile sahiplenmeyen ve bütün mahlûkatı Allah’ın yarattığını bilerek herkese merhamet nazarıyla bakandır.

 

  • Ümmeti Muhammed Allah’ın terbiyesi altında olan bir toplum olarak diğer toplumlardan farklıdır. Karakterinde; Allah rızası için affetmek, sevmek, ziyaret etmek, düzeltmek ve daha birçok güzel ahlakı barındırır. Allah’ın rızası da küçük gibi görülen fakat sırf Allah rızası için yapıldığı için büyük ecirler getiren bu işlerde saklıdır.

 

  • Allah’ın her an onun yanında olduğu bilinci mü’minde yerleştiği için yaptığını en güzel şekilde ve ihlâsla yapar; her yerde Müslüman’dır. İnsani ilişkilerinde menfaat gözetmez, Müslümanlık kalitesini yürütür. Hayata Rabbinin istediği pencereden bakmaya çalışarak yaşar.

 

  • Ümmeti Muhammed’den olmak, sadece yanında olan kardeşini düşünmekten öte daha doğmamış nesilleri düşünerek hareket etmeyi gerektirir. Ümmet’in derdini taşımak ve geniş yüreğe sahip olmak Ümmeti Muhammed’in karakteridir.

 

  • Ashabı kiramı, özelde ise Ebu Bekir radıyallahu anhı yücelten ve onu Allah’ın rızasını kazanmış kullar arasında görülmesine vesile olan yegane özelliği çok bilmek değil, “Allah dedi ki; Resûlullah aleyhisselam buyurdu ki:“ sözü karşısında kayıtsız şartsız teslim olması/olmalarıdır. Sahabe kıvamı Müslümanlık kalitesinin kıvamıdır.

İlgili Videolar