223 – Zafer Vakti

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 22 Aralık 2013 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • İslam, tabii bir ortamda tabii bir şekilde sistemleşmiş bir dindir. İslam; hayat ve insan dinidir. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ve ashabı kiram da insanlardı. Onlar mucizevi değil insana özgü şartlarda bütün sıkıntıları yaşayıp sayısız mücadeleler vererek İslam Devleti’ni kurdular.

 

  • Zafer anının nasıl değerlendirildiği çok önemlidir çünkü Allah, şükrü yapılmayan hiçbir nimeti kulların elinde tutmamaktadır. Allah, zaferin kıymeti bilinmediği için de Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin kurduğu İslam Devleti’ni kulların elinden geri aldığı almıştır. Bu sebeple nimete kavuşmak için sabırla yapılan mücadele kadar o nimetin devamlılığı için de şükürle mücadele yapılmalıdır. Hayat; sabır ve şükür dengesi içinde yaşanmalıdır.

 

  • Zafer vakti; sadece Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin zamanına hitap eden bir süreç değildir. Bugünkü zafer vakti; Mekke’yi fethetme zamanı değil nerede düşmanla karşı karşıya geliniyorsa mü’minin yüzünün güldüğü zamandır.

 

  • Nasıl meyve ağacı meyvelerini verdikçe dallar aşağı doğru eğilirse Allah’ın sunduğu nimetler karşısında da kul tevazu ile eğilmelidir. Ümmeti Muhammed olmanın farkı budur. Bu fark kulluk bilincinin her zaman canlı tutulmasına vesile olmaktadır.

 

  • Ömerleşmek, sıkıntılara göğüs germektir. Allah’ın yardımının geleceğini bekleyerek yılmak değil son nefese kadar mücadele etmektir. İşte Ömerleşme farkı budur ve bu farkı yakalayan mü’min, zaferi hak etmiştir.

İlgili Videolar