4) Bir, Üç Eder

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 15 Aralık 2013 Pazar günü yapılan Şehzadebaşı Camii Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • İman; Allah ve Resul’ünün belirlediği ölçülerle konuşmaktır. Allah ve Resul’ünün konuştuğu yerde akıl, Allah’ın izin verdiği ölçüde kullanılmalıdır.

 

  • Hayat dini olan İslam anne babaya karşı olan ölçülerini de belirlemektedir. Anne hakkının baba hakkından üç kat fazla olması babayı değersiz kılmaz. Bu standartlar Allah katında belirlenmiştir. Evlat her ikisine de eşit davranmak zorundadır. Mü’min anne babasına Kur’an penceresinden bakmalıdır.

 

  • Hayatımızın çizgilerini belirleyen Kur’an ve Sünnet anne babaya biçilen kıymetin de ölçüsünü belirlemiştir. Bu ölçüyü insanlık yeniden dizayn edemez. İslam’da anne babaya hizmet iman meselesidir. Seneden bir gün anneye bir gün babaya tahsis edilip vicdan rahatlatmak batı ahlakıdır. İslamiyet’te ise İslam ahlakıyla ahlaklanmak esastır.

 

  • Cenneti cihat meydanlarında aramak doğrudur ama önce yakındaki cennet yolu görülmelidir. Kulun başucundaki cenneti annesinin ayaklarının altındadır.

 

  • Kadın sadece anne sıfatıyla değil, anne olmadan önce henüz kız çocuğuyken de Allah-u Teâlâ tarafından da kıymetli görülmüştür. Zira Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, üç kız çocuğu yetiştirip büyütene cennet vaat etmiştir.

 

İslam, müşrik bile olsalar anne babaya; Allah Teâlâ’ya isyan olmayacak şeylerde itaat etmeyi emretmiştir.

İlgili Videolar