218 – Bu Ümmet

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 17 Kasım 2013 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Ümmeti Muhammed mevsimlik ya da yöresel değildir. Güneş doğup ışıklarıyla aydınlatmaya devam ettiği her gün, İslam’ın günüdür ve güneşin aydınlattığı her yer Müslümanlarındır.

 

  • Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem âlemlere rahmet olarak geldi; bu rahmetini dünya dolusu sıkıntılar ve dertler içerisinde dünyaya duyurdu. O’nun Ümmet’inin hacmi bütün âlemleri kuşatıcı çapta olduğu için dertleri de dünyayı kuşatacak kadar büyüktür ancak mü’min bu dertlerin altında ezilen değil kapasitesi doğrultusunda dertleri üstlenen ümmet adamıdır.

 

  • Hak-Batıl mücadelesi Sünnetullah’tandır ve bu mücadele kıyamete kadar sürecektir. Allah dünyayı bu mücadele üzerine kurmuştur. İslam her zaman üstündür, en yücedir ancak insanların yaşayışlarına göre hayatlarına yansıyan şeklinde görünürde değişiklik söz konusudur. Görünürde batılın üstün gelmesi Hakk’ın üstün olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu durum Hak-batıl mücadelesinin göstergesidir. Önemli olan düşüldüğü yerden hemen kalkabilmektir. Sonunda da Hak galip gelecektir. İşte bu düşünüş, bu Ümmet’in farkıdır.

 

  • Bu zamanda yaşayan Müslümanlar, Ümmet-i Muhammed’in cennette başlayıp dünyaya uzanan savaşının bugünkü savaşçılarıdır. Bu Ümmet, bu davanın bekçileridir ve insanlık için çıkarılmış en hayırlı ümmettir.

 

  • Şeytan ve taraftarlarını bir planı olduğu gibi elbette Allah’ın da bir planı vardır. Ve O’nun planı tüm planların üstündedir. Hiç kimsenin planına takılmadan sadece Allah’ın planı doğrultusunda mücadele eden istenilen kulluk seviyesine kavuşabilir.

 

  • İzzetli olan Müslümanlıktır. Şeytan ise mü’mini zelil olmaya davet etmektedir. Aslında şeytanın varlığı da, Hakk’ın varlığına muhtaçtır. Şeytan, her ne kadar izzetin yitirilmesi için uğraşsa da gerçek izzete sahip Müslümanlar bundan etkilenmeyecektir. İzzet, İslam’ın yüceliğini her an hissetmek ve bu hissiyatla yaşamaktır.

İlgili Videolar