13) Kadınlığın Yüz Akları

« »

Nureddin Yıldız Hocamız tarafından 16 Eylül 2007 Pazar günü yapılan Hayat Rehberi Sohbetidir.

AÇIKLAMA

  • Allah’ın iyi kullarından olmayı, sadece erkeklerin yapabileceği bir iş olarak görülmesi hakikat değildir. Erkek olsun, kadın olsun “İslam Dinine Hizmet” için ayağa kalkmış herkes, bu Ümmet’in yüz aklarıdır.

 

  • Kur’an ve Sünnet’e sımsıkı sarılan, Ümmet’ine yüreğini açan, basiretiyle hareket eden, eşine itaatinin yanında hizmetiyle her daim davasına destek olan, bütün servetini dava yolunda harcayan ve moral kaynağı olan kadın, Hadiceleşmeyi hak eden kadındır.

 

  • Âişe radıyallallu anha, on sekiz yaşındayken erkeği ve kadınıyla ashabı kiramın önünde diz çöküp ilim aldıkları kadındır. İlim yolunda adım atacak her Müslüman da, her asırda Âişe radıyallahu anha örnekliğiyle yol almalıdır.

 

  • Allah, tüm Müslümanlara Meryem ve Âsiye annemizi örnek almaları için tanıtmıştır. Onlar da ibadetleriyle değil, biri “Adanmışlığı” diğeri asırlara sığmayan “İmanı” ile bu Ümmet’in önlerinde durmaktadır. Ümmet’in önünde durmak; onlar gibi adanmak, yüzde yüz bir iman ile teslimiyet göstermek ve dimdik izzetli bir duruş sahibi olmaktır.

 

  • “Bugün neden mücahit yetişmiyor?” sorusunun cevabı, Müslüman kadınların önlerindeki örnek şahsiyetleri tanıyamamaları ve ellerinin altındaki fırsatları değerlendiremeyişlerin de gizlidir.

 

  • Birçok soruyu çekinmeden Resûlullah aleyhisselama soran ve Ümmet’i Muhammed’in kadınlarını çoğu konuda bilinmezlik girdabından kurtaran Esma binti Yezid radıyallahu anhtır. Öğrenme arzusuyla dinini yaşama ve yaşamaya vesile olup iz bırakma sevdasını yüreğinde taşıyanların takip edeceği adımlar, Esma binti Yezid radıyallahu anhanın adımlarıdır.

İlgili Videolar